JAV spaudžia Lietuvą dėl itin pavojingo aplinkai skalūninių dujų išgavimo

„Vizito JAV metu gavau daug naujos informacijos, dar kartą patvirtinančios, kaip esmingai skalūninės dujos keičia situaciją pasaulio dujų rinkoje.  Grįžęs į Lietuvą, siūlysiu Vyriausybei imtis neatidėliotinų žingsnių, kad skalūninių dujų išgavimas Lietuvoje taptų realybė“, – pareiškė energetikos ministras A.Sekmokas. 

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas liko labai patenkintas šeštadienį vykusiu susitikimu su JAV prezidentu Baracku Obama. D. Tuskas teigė, jog skalūninių dujų išgavimo klausimas smarkiai pasistūmėjo, tačiau daugiau detalių neatskleidė.

Matyt, šie politikai nematė filmo “Gasland”, kuriame pripažįstama, kad dabar naudojamas skalūninių dujų  išgavimo metodas yra itin teršiantis aplinką. Renkantis tik ekonominį variantą – dujas, tektų paaukoti aplinką ir jos gyventojus.

Pasekmės liūdnos: beveik 600 rūšių chemikalai sumaišomi su vandeniu ir purškiami į gelmes. Išsilaisvinusios dujos plinta į paviršių, o ištirpę vandeny chemikalai patenka į geriamąjį vandenį. Tai sukelia katastrofiškas pasekmes aplinkai ir sveikatai.

Nors skalūninių dujų išgavimas yra viliojanti galimybė Lietuvai, nereikėtų aukoti tai, ką turime – švarią aplinką ir sveikatą vardant pinigų, kurie visų pirma atiteks privačioms kompanijoms, o pasekmės – mums. Tai supratusi Prancūzija uždraudė skalūninių dujų išgavimą, Vokietija ruošiasi šiam žingsniui. Pas mus žaidžiama rusiška korta ir kolektyviniu atsakomybės jausmu, kad mes privalome pasirinkti skalūnines dujas vardan energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos.

Tuo  tikslu ir buvo atvykęs B. Obama į Europą, kad perkalbėti šalių lyderius dėl skalūninių dujų išgavimo. JAV būtų labai naudinga perkelti dujų išgavimą į rytų europą, kurioje žmonės mažiau priešintųsi korporacijų neigiamiems veiksmams, o jei netikėtai JAV dujų išgavimas būtų uždraustas, taptų saugia zona. Čia kaip su daniškom kiaulėm. Tokia šalis kaip Lenkija  galėtų eksportuoti dujas į JAV ir aprūpinti ją keliems dešimtmečiams. Šioje vietoje pasikeitęs konservatorių tonas dėl skalūninių dujų išgavimo realumo skamba įtartinai, kad prieš Lietuvą yra naudojamas spaudimas iš JAV pusės. Kaip pranešama energetikos ministerijos svetainėje, Vašingtone pasirašytas susitarimas dėl dujų terminalo Klaipėdoje statybos. Manau, tai rodo abipusį susitarimą dujų gavybos ir terminalo statybos srityje. JAV kompanija pastatys terminalą, o Lietuva suteiks JAV kompanijoms išskirtines teises į mūsų skalūnines dujas.

Nors ekonomiškai ir naudingas projektas, tačiau žalingas aplinkai. Nemanau, kad verta pritarti šiam projektui ir reikia priešintis jam, nes pasekmės bus liūdnos.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Comments

  • Mikutovskis  On 2011/09/12 at 05:10

    Isgavineti ir kuo greiciau. Cia ta straipsni rase turbut “Gazprom” pateptieji!

  • Zoska  On 2012/03/20 at 13:30

    Nekabinkit makaronu. Gazpromas uyzsake straipsni?

  • valstybe  On 2012/04/03 at 21:32

    Ne viskas gyvenime yra perkama, ir urodams tai sunkiai suprantama

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: