Kaip padidinti užsienio investicijas per savivaldybes

Lietuva negali pasigirti užsienio investicijų gausa į mūsų šalį, bet ar mes apskritai stengiamės pakeisti šią padėtį? Investuotojų viliojimas į šalį turėtų apimti kelius lygmenis. Tai būtų informacinis lygmuo, valstybinė politika per mokesčius ir įstatyminę bazę, savivaldybių lygmuo per atsakingus asmenis. Norėčiau pakalbėti apie savivaldybių galimybes pritraukiant užsienio investicijas į Lietuvą.

Kodėl savivaldybės?  Savivaldybės turėtų būti labiausiai suinteresuotos investicijomis. Savivaldybės yra arčiausiai investicijų objektų, gauna dalį mokesčių, valdininkai ir politikai gyvena gimtinėje, jiems lengviau dirbti su investuotojais nei sostinės pareigūnams ir t.t. Tačiau, kad investicijų gaudymo sistema veiktų puikiai, reikėtų įdėti daugiau kūrybingumo. Dabartinių savivaldybių administracija neužtikrina investicinio patrauklumo. Užtenka nueiti į savivaldybių informacines svetaines anglų kalba, kurioje informacijos apie investicijas praktiškai nėra. Matyt, biurokratinė sistema Lietuvoje suformuota taip, kad ji nesuinteresuota ieškoti investicijų kaip, tarkim, privačios įmonės vadybininkui ieškoti klientų ir iš to uždirbti.

Mano nuomone, kiekvienoje savivaldybėje reikalingas vienas papildomas etatas – investicijų vadybininkas.

Darbo pobūdis: investicijų vadybininkas dirba savivaldybėje. Ieško ir aptarnauja investuotojus, keliauja į užsienio konferencijas ir verslo susitikimus. Aktyviai ir pasyviai ieško potencialių investuotojų. Pateikia visą informaciją apie savivaldybę ir puikia ją reprezentuoja užsieniui, pasitelkdamas visus įmanomus įrankius – informacines technologijas, statistinius duomenis, teisinę informaciją ir t.t. Valstybė skiria lėšas kelionėms į užsienį, nuperka reprezentacinius automobilius ir t.t.

Reikalavimai: puikiai kalbėti angliškai, vokiškai ir rusiškai, ekonominis išsilavinimas, teisinės žinios, būti registruotam vietinėje savivaldybėje.

Patekimas į darbą: per konkursą. Konkurso sąžiningumui užtikrinti konkursas turėtų būti vykdomas centralizuotai, viename mieste ir iškart į visas savivaldybes.

Saugikliai: Kad užtikrinti darbuotojo autonomiškumą nuo savivaldybės, atlyginimas turėtų būti mokamas atskirai iš valstybės, ne iš savivaldybės. Už bendravimą su investuotojais turi būti atsakingas tik šis žmogus, todėl savivaldybė turėtų tik padėti jam. Taip būtų užtikrinta apsauga nuo galimos korupcijos, kai savivaldybės pareigūnai reikalauja kyšių iš potencialių investuotojų ir taip juos atbaido. Apie bet kokius korupcinius atvejus, jau užsimezgus santykiams su investuotojais, galėtų pranešti valstybei.

Atlyginimas: alga mokama iš valstybės biudžeto + procentai nuo kiekvienos sėkmingos investicijos į savivaldybę.  10 000 – 100 000 lt premija taptų norma, jei savivaldybė sulauktų sėkmingos investicijos.

Kokie darbuotojai bus?: tai bus geriausi ir kūrybiškiausi Lietuvoje asmenys, kurie bus suinteresuoti investicijomis. Per visą Lietuvą būtų nuo 60 iki 70 investicijų vadybininkų (po vieną mažoje savivaldybėje – po du didžiosiose savivaldybėse). Didžiosiose savivaldybėse vienas vadybininkas bus pagrindinis, antras – padėjėjas.

Investuotojai: jie bus patenkinti aptarnavimo kokybe, puikia Lietuvos valdininkų anglų kalba, investuos ir kurs darbo vietas gyventojams.

Daugelyje pažangių valstybių įgyvendintas asmeninės atsakomybės principas – valdininkai asmeniškai atsakingi už savo darbo rezultatus. Šią sistemą reikia įgyvendinti ir pas mus. Ir ne vien savivaldybėse pritraukiant investuotojus, bet ir daugelyje kitų sričių.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: