Kaip užtikrinti patikimą kelių valymą rajoniniuose keliuose

Netvarkinga ta mūsų valstybė, net ir kiekvienais metais sningant nesugebama susidoroti su elementariu sniego valymu. Tam skiriamas atsainus dėmesys, nesuvokiant, kad nuo to priklauso piliečių gyvenimo kokybė ir požiūris į pačią valstybę. Taip dar kartą prisidedama prie regioninės destrukcijos ir vieno miesto valstybės formavimosi, vykdomos centrinės valdžios. Švietimo problema ir prastas susisiekimas, kaip rašiau anksčiau, yra svarbios priežastys, skatinančios kaimų ir miestelių nykimą.

Dabar kelių valymui užtikrinti naudojami tik biudžeto pinigai, jais finansuojant kelininkus bei privačias bendroves, teikiančias valymo paslaugas. Tačiau to neužtenka, ypač rajoniniams keliams, nes jiems dėmesys paskutinėje vietoje. Pinigų trūkumas bus amžina problema, bet galima pasitelkti kitus resursus. Nuolat kalbant apie savivaldos potencialą galima pereiti prie realių darbų – pavyzdžiui pamėginti visiems kartu apjungti resursus ir efektyviai juos panaudoti kelių valymui žiemą, pavyzdžiui centrinei valdžiai bendradarbiauti su vietos ūkininkais seniūnijų ar seniūnaitijų ribose.

Idėjos įgyvendinimas:

1. Lietuvoje yra ~50 rajonų, jiems vidutiniškai priklauso ~500 seniūnijų. Kiekvienoje seniūnijoje sniego valymo poreikius galėtų užtikrinti ~ 10 traktoristų. Visiems savanoriams valstybė galėtų nupirkti ~5000 buldozerių. Jų įsigijimo kaina siektų:

5000 buldozerių x 2000 lt (vieneto kaina) = 10 mln. lt

Taigi aprūpinti ūkininkus nemokamais buldozeriais kainuotų ~ 10 mln. lt

2. Ūkininkai galėtų prižiūrėti rajoninius kelius, esančius seniūnaitijų ribose ir tik tuos, kuriais vietiniai gyventojai pasiektų seniūnijų ir savivaldybių centrus, mokyklas, jais pravažiuotų autobusai ir t.t. Tai būtų svarbiausi rajoniniai keliai, kurie neliktų nepastebėti, o jų priežiūros būklė leistų kontroliuoti ūkininkus, kokią galutinę sumą jiems pervesti žiemos sezono pabaigoje. Papildomas valymas nebūtų apmokamas ir nefiksuojamas. Net jei vienam ūkininkui nevalant kelių, jo darbą pavaduotų kiti savanoriai-ūkininkai. Svarbu, kad atsirastų daugiau savanorių.

3. Atsiskaityti su ūkininkais būtų galima pasibaigus žiemos sezonui, suskaičiavus, koks buvo sniego valymo poreikis ir jų priežiūros būklė. Pinigus pervestų Lietuvos valstybė į banko sąskaitą.

Tarkim, vienam ūkininkui per žiemos sezoną tektų 4000 Lt x 5000 = 20 mln. lt (turėtų padengti degalų išlaidas su nedideliu likutiniu pelnu – nes valstybė jiems tik padėtų valytis savo vietinius kelius)

Idėjos privalumai:

Kelininkai galėtų koncentruotis ties magistralinių ir krašto kelių valymu, rajoninius paliekant ūkininkams.

1. Tai leistų sumažinti etatų skaičių kelių tarnybose.

2. Rajoniniai keliai ir rajonų gyventojai nebūtų paliekami likimo valioje – patys vietos žmonės valytųsi kelius. Keliai būtų išvažiuojami ir žiemą. Pagerėtų susisiekimo būklė su miestu. Padidėtų rajonų patrauklumas gyventojams ir turėtų  teigiamos įtakos demografijos padėčiai.

3. Ūkininkai atliktų darbą nesamdant papildomos darbo jėgos kelių tarnybose. Tai efektyvesnis darbo jėgos panaudojimo būdas valstybės mastu.

4. Kaina tik ~ 20-25 mln. lt per metus rajoninių kelių priežiūrai, kuriuos prižiūrėtų patys ūkininkai, nesiekdami pelno, bet rūpindamiesi savo gyvenama vietove.

5. Būtų remiamos pramonės įmonės, gaminančios buldozerius.

Idėjos trūkumai:

Tektų pasikliauti ūkininkų gera valia, tai gali sukelti tam tikrų problemų, pavyzdžiui ar turės laiko valyti kelią anksti ryte po pūgos?

Išvados: nepaisant specifinių trūkumų, ši idėja priartintų žmones prie suvokimo, kad jų likimas turi būti jų pačių rankose. Centrinė valdžia turėtų būti tik įrankis, padedantis efektyviai paskirstinti resursus, bet ne užtikrinantis gerą gyvenimą, kaip suvokiama dabar. Nereikėtų laukti laikų, kuomet valstybė praturtės ir turės daug finansinių galimybių samdyti privačias tarnybas. Vietos gyventojų panaudojimas valant kelius būtų palyginti pigus variantas su aukštu efektu. Be to, papildomas prestižas pačiai valstybei.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: