Aleksandras – pirmasis antisemitas tarp LDK valdovų

Visi nuolatos girdime graudžias kalbas apie gerąją Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę ir tolerantiškus jos valdovus. Lietuva vadovėliuose ir spaudoje pristatoma kaip itin praeityje tolerantiška valstybe. Deja, tiesa yra kažkur anapus.

 

1495 m. Aleksandras, kaip LDK didysis kunigaikštis, išvarė beveik visus teritorijoje gyvenusius žydus ir karaimus. Judėjų tremtis įvyko po pralaimėto karo su Maskva, kuomet LDK prarado daugiau nei 10 % savo teritorijos. Informacijos šaltinyje teigiama, kad Aleksandras priėmė šį sprendimą nenorėdamas grąžinti paskolas žydams.

Klausimai

1. Man asmeniškai nesuprantama, kodėl tada buvo išvaryti ne tik žydai, bet ir karaimai. Karaimai niekada nebuvo turtingi. Tai Vytauto atsigabenta etninė grupė, kuri dirbo kaip tarnai valdovams ir dvarams.

2. Be to, po taikos sutarties su Maskva 1495 m. Vilniuje buvo įsteigtas rusiškas dvaras (kaip papildoma taikos sutarties sąlyga). Jis atliko šnipinėjimo funkcijas LDK. Tokią informaciją aptikau paskaičius apie Aleksandrą.

Išvados

Man atrodo, kad tremtis buvo įgyvendinta ne vien dėl finansinių priežasčių, bet ir dėl Aleksandro baimės  prarasti dar daugiau teritorijos. Maskvos kunigaikštystė įvairias etnines grupes galėjo panaudoti šnipinėjimo tinklui sukurti.

Įdomu, kad mūsų vadovėliuose ir spaudoje nuolat skamba malonios žydų tautai tirados,  pasitelkiami jų neįtikėtino turtingumo mitai, tačiau reali istorija neminima. Žydai turėjo integracijos problemų jau daugiau nei prieš 500 metų.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: