Ar mums reikia mokėti algas seniūnams, kai jais gali tapti vietinės bendruomenės nariai-savanoriai?

Ar žinote, kiek Lietuvoje yra seniūnijų ir juose plušančių seniūnų? Ir ne tik seniūnų, o kartais jie turi ir savo pavaduotojus. Taigi paskaičiuokime.

Savivaldybių skaičius iš viso:

60

Seniūnijų skaičius iš viso:

~ 600, kadangi 60 savivaldybių vidutiniškai turi po 10 seniūnijų

Seniūnų ir jų pavaduotojų skaičius:

~ 650, kadangi kiekvienoje seniūnijoje yra po vieną seniūną. Kartais jie turi ir pavaduotojus. Tarkime, kad yra 650 šio politinio rango etatų

Algos į rankas vienam etatui siekia:

~ 2000 Lt

Algos į rankas visiems šio politinio rango veikėjams per mėn.:

650 x 2000 Lt = 1 300 000 Lt

Algos į rankas visiems šio politinio rango veikėjams per metus:

1 300 000 Lt x 12 = 15 600 000 Lt

Algos į rankas visiems šio politinio rango veikėjams per 10 metų:

15 600 000 Lt x 10 = 156 mln. lt

Taigi norint sutaupyti ir nemokėti atlyginimų seniūnams bei jų pavaduotojams mes per 10 metų sukauptume mažų mažiausiai 156 mln. lt, neskaitant papildomų pajamų, kurios įplauktų į biudžetą, jei seniūnai dirbtų privačiame sektoriuje. Šios sumos užtektų pastatyti naują nacionalinį futbolo stadioną. Ir tam tereikia nemokėti algų seniūnams.

Kokios išeitys?

Mano nuomone, seniūnais turi tapti savanoriai, kurie laisvu laiku galėtų susitvarkyti su šiomis pareigomis. Jie būtų renkami seniūnijos gyventojų. Galbūt seniūnų pareigos būtų atliekamos rotacijos principu arba renkami kelerių metų kadencijai priklausomai nuo vietinės bendruomenės sprendimo. Bet kokiu atveju, seniūnai neturi būti susiję su partijomis ir politiniu elitu. Seniūnais taptų savo krašto patriotai, kurie savo iniciatyva ir meile gimtinei įneštų daugiau naudos nei politinį atlyginimą gaunantys politinio elito atstovai. Taip būtų priartėta prie tiesioginės demokratijos principų.

Kokios pasekmės?

Jokių pasekmių nebūtų. Seniūno pareigos yra daugiau parodomosios nei realios. Jų funkcijas nesunkiai perimtų ir paprasti krašto žmonės.

Ar tai įmanoma?

Sudėtingas klausimas. Seniūnais daugelį metų tampa su savivaldybės politikais susiję asmenys. Tai galėtų sukelti tiek dabartinių seniūnų, tiek politinio elito nepasitenkinimą. Tai garantuotos darbo vietos ir pajamos pažįstamųjų ratui. Taip pat išlaikoma politinio rėžimo įtaka rajonuose. Bet koks žmonių nuotaikų pakitimas pranešamos valstybės institucijoms.

Išvados

Be abejo, tokia idėja jokiu būdu nebūtų įgyvendinta. Mums tik pasvajoti apie efektyvų ir pigų valstybės valdymą. Tačiau, sugriuvus dabartiniam Lietuvos politiniam rėžimui, tai būtų įmanoma.

 Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: