Anhidrito kasyklos nauda valstybei – abejotina

Šiemet žiniasklaidoje pasirodė straipsniai, kad sovietmečiu aptiktą ir puikiai ištyrinėtą anhidrito telkinį ketina naudoti privati bendrovė “Margasmiltė”.  Šiam projektui dar reikia gauti Aplinkos ministerijos bei Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento leidimus, tačiau neabejojama, kad institucijos pritars verslininkų iniciatyvai.

Kaip pripažįsta vienas iš verslininkų, šiuo metu lėšų investicijoms dar neturi, tačiau tikisi užsienio bankų ir fondų paramos. Reikalinga maždaug 200 mln. lt paskola. Pats verslininkas teigia neturintis lėšų net žemės įsigijimui, kuriuoje būtų kasama šachta. Verslininkas šiam skypui paėmė paskolą, siekiančią 2 mln. lt.

Pagal pradinius projekto duomenis, kiekvienais metais planuojama iškasti ~ 1 mln. kubinių metrų anhidrito, įdarbinti 600-700 darbuotojų. Telkinio ištekliai siekia ~ 30 mln. tonų, kurio užtektų 30-imčiai metų.

Kokia nauda valstybei iš visiems žmonėms priklausančių išteklių eksploatavimo? Be įvairių mokesčių, kuriuos privalo mokėti verslas, prisidėtų tik vienas mokestis, kuris mokamas už teisę naudotis valstybiniu turtu. Jo dydis siekia 1,52 Lt už toną, nes tokio dydžio tarifas priimtas LR Seime 2007 m. Šiuo metu tarptautinė anhidrito kaina svyruoja nuo 100 iki 800 dol. už toną arba nuo 300 lt iki 2000 lt už toną. Jei skaičiuotume, kad vidutinė kaina siekia ~ 250 dol už toną arba 700 lt už toną, viso telkinio vertė siektų apie 20 mlrd. lt !!! Tačiau mūsų turtas atiteks  ne tik  Lietuvos, bet ir užsienio verslininkams. Didžioji dalis šio mineralų iškeliautų į užsienį kaip neapdorota žaliava, taip atimant galimybę sukurti dar didesnę šio mineralo vertę, sukurti daugiau darbo vietų ir sumokėti mokesčių į mūsų biudžetą.

Mano nuomone, anhidrito ištekliai privalo būti naudojami tik Lietuvos valstybės. Investicijų kiekis, lyginant jį su gautu pelnu, yra nedidelis. Gelmių išteklius Lietuva galėtų panaudoti žymiai efektyviau pati juos naudodama nei atiduodama teisę naudoti išteklius privačiam kapitalui tokioje srityje, kurioje jis neturi didelių pranašumų. Mineralas bus kasamas paprastų žmonių rankomis, bet pelnas bus paskirstytas tarp stambių verslininkų. Tokiu atveju mes prarandame dideles pajamas. Vien iš Kauno rajone esančio anhidrito telkinio pajamos per metus galėtų siektų ~ 2/3 mlrd. lt, o tolimesnėje ateityje ir dar daugiau.

Litaratūros sąrašas:

Anhidrito kainos tarptautinėjė rinkoje

http://www.lrytas.lt/-12516575251250483419-p4-naujas-verslas-u%C5%BE-paslapties-%C5%A1irmos.htm

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: